Return to Headlines

Elizabethtown Area High School seniors honored at awards banquet

May 20, 2019- Elizabethtown Area High School held its annual senior awards banquet for the Class of 2019 on Wednesday, May 15 at Elizabethtown Area High School. At the ceremony, 89 members of the senior class were honored with 63 scholarships and awards. The following is a listing of the awards and scholarships presented to the students:

  • American Legion - Conewago Post #329 - Officer Neidinger Law Enforcement Scholarship: Haley Sedun
  • American Legion - Conewago Post #329 - William D. Port & Robert D. Ream Medal of Honor Scholarship: Lillian Becker and Gracie Mummau.
  • Edna M. Barnes Fine Arts Scholarship: Lexis Ferree and Jared Wolf
  • “R” Jeanette Barnes Fine Arts Scholarship: Madelyn Fanella
  • Michael R. Boltz Memorial Award: Ama Cedeno
  • Jack Cassebaum Memorial Scholarship: Brandon Fotibu and Haley Sedun
  • Conoy Lions Club – George R. Myers Memorial Award: Astrid Amaya and Erik Webb
  • Continental Press, Inc Scholarship: Nathaniel McCloud
  • Elizabethtown Area Education Association Scholarship: Lillian Becker, Ryan Kruft, Nathaniel McCloud, Adrienne Nolt, and Jared Wolf.
  • Elizabethtown Area Grange #2076: Summer Thompson
  • Elizabethtown Area High School Artist Award: Sarah Gerlach
  • Elizabethtown Area High School English Award: Adrienne Nolt
  • Elizabethtown Area High School Theater Arts Club Award – Ogier Norris Award for Excellence in Technical Theater: Allyson Hampton
  • Elizabethtown Area High School Theater Arts Club Award – Vonnie Norris Award for Excellence in Theater: Maya Hollinger
  • Elizabethtown Area High School Theater Arts Club Award – Douglas F. Smith Award for Excellence in Theater: Ryan Kruft
  • Elizabethtown Area High School Theater Arts Club Award – Matthew R Garber Memorial Senior Impact Award for Theater: Kayla Azaroff
  • Elizabethtown Area High School BCIT Award: Dylan Keeports and Joseph Szymanski
  • Elizabethtown Area Music Club Award: Jared Wolf (band); Adrienne Nolt (choral); Mayelin Ebersole (orchestra)
  • Elizabethtown Area High School Student Council Senior Leadership Award: Kayla Azaroff, Maddie Nagle, and Mollie Nicholson
  • Elizabethtown Area Education Foundation Dr. Fayez R. Awad Veterinary Scholarship: Elizabeth Vuxta
  • Elizabethtown Area School District Educational Foundation Dennis Brown Softball Scholarship: Sadie Seaman
  • Elizabethtown Area School District Educational Foundation Citizenship Scholarship: Kaylee Altimore, Corrie Baker, Amanda Franz, Gracie Mummau, and Jared Wolf.
  • Elizabethtown Area Education Foundation Jane Hoover Scholarship: America Rodriguez and Emily Burkholder
  • Elizabethtown Business and Professional Women’s Club Award: Kayla Azaroff
  • Elizabethtown FFA Foundation Award: Jonathan Heisey and Frank Miele
  • Elizabethtown Lions Club Awards: Allyson Hampton (business); Marena Lonardi (Hoover); Kyle Welch (Daubert); Abigail Alspaugh, Jenna Brinkman, Connor Krisco, Lawrence Locker, Matthew Pottgeiser, and Catherine Shontz (athletic excellence)
  • Elizabethtown Optimist Club – Friend of Youth Award: Ashley Johnson and Brecken Musser
  • Elizabethtown Optimist Club – Technical School Award: Michael Ravert
  • Elizabethtown Brother's Pizza, Inc. Scholarship: Patrick Hoffmaster
  • Elizabethtown Rotary Club Awards: Skylynn Coble and Adrienne Nolt
  • Elizabethtown Rotary Club Douglas W. Pfautz Memorial Scholarship: Amanda Frantz and Katherine Kimbark
  • Elizabethtown Women of the Moose Chapter #701 Award: Emily Louie
  • Gingrich, Smith, Klingensmith & Dolan Scholarships: Lauren Hottenstein and Julee Wells
  • Elizabeth Hughes Society Scholarship: Kaylee Altimore
  • Kiwanis Club of Elizabethtown Awards: Caeli Connolly and Cera Connolly
  • Belinda Kline Good Scholarship Award: Abigail Bender
  • Kay Kreamer Memorial Scholarship: Abigail Bender
  • Joseph Kurjiaka Scholarship: Taylor Cross
  • John Lehman Scholar Athlete Awards: Marena Lonardi and Kyle Welch
  • Richard “ Kirk” Leib Memorial Scholarship: Alyssa Foy
  • American Legion Post #197 Libhart-Dyer Scholarship: Brooke Geyer
  • American Legion Post #197 Leroy Gutshall Scholarship: Regan Thomason
  • American Legion Post #197 Earl M. Richwine Scholarship: Aidan Hellein
  • Randy S. Lokey Memorial Scholarship: Abigail Alspaugh and Cole Livingston
  • Masonic Village Scholarships: Ashley Johnson, Kristen McCord, Gracie Mummau, Lauren Swope, and Logan Vogelsong
  • Jacqueline Myers World Language Award: Jessica Lloyd and Caden Robinson
  • Northwest Lancaster County Medical Scholarship: Kayla Kent and America Ramirez
  • Northwest Regional Police Scholarship: Collin Hudak
  • Sobieski D. Owens Scholarship: Zach Kreider
  • President’s Education Award: Abigail Alspaugh, Kaylee Altimore, Sean Brown, Cera Connolly, Mayelin Ebersole, Ryan Kruft, Ryan Minnich, Grace Murray, Adrienne Nolt, and Jared Wolf
  • Principal Leadership Awards: Kayla Azaroff, Allyson DeBerry, Amos Kollie, and Dylan Sweger.
  • PIAA District III Athletics – E. Jerry Brooks Academic Excellence Award: Christopher Gartley, Jonathan Gartley, Cole Livingston, Marena Lonardi, Nathaniel McCloud,  Frank Miele, Brecken Musser, Brooke Nicodemus, Sydney Pierson, Matthew Pottgeiser, Evan Schneider, Catherine Shontz, Elisabeth Vuxta, Mackenzee Walters, Kyle Welch, and Julee Wells
  • PIAA District III Fackler Hower Sportsmanship Award: Patrick Hoffmaster and Samantha Shutt
  • Rheems PTO Scholarship: Corrie Jo Baker
  • Brian Savage Memorial Soccer Scholarship: Tyler Bixler
  • Senior Chemistry Student of the Year Award: Katherine Kimbark
  • Cindy Smith Memorial Award: Alexis Ferree
  • Sons of the American Legion Squadron #329 Awards: Giani Leppler and Alexander Lutz
  • Abraham C. Treichler Lodge #682 Free & Accepted Masons Award: Caden Robinson
  • Beverly Gish Ulrich Memorial Scholarship: Sierra Reed
  • Wenger’s Feed Mill Inc. Award: Javier Cisneros
  • Rosemary O’Donnell Award: Brooke Geyer, Marena Lonardi, Jade Schach, and Tanner Wentling
  • Army ROTC Scholarship Award: Frank Miele