Skip To Main Content

Logo Image

Logo Title

Elizabethtown Area Middle School Eighth Grade Awards Ceremony Honors 97 Students

On Tuesday, June 4, Elizabethtown Area Middle School held its eighth grade awards ceremony, recognizing the achievements of 97 students who received a combined total of 169 awards. The ceremony celebrated academic excellence, perseverance, and outstanding contributions in various subjects and activities.

The following students made the Honor Roll all four marking periods for the 2023-2024 school year, along with any additional awards received:

  • Sophia Acharya: Honor Roll
  • Narah Barnes: Honor Roll
  • Mya Beachy: Honor Roll, Principal's Award
  • Olivia Black: Honor Roll, Principal's Award, MathCounts
  • Owen Burkepile: Honor Roll
  • Avery Clark: Honor Roll
  • Micheal Dearing: Honor Roll
  • Cayden Dennis: Honor Roll
  • Sarah Dougherty: Honor Roll, Principal's Award, Highest Average in 8th Grade Science
  • Kolton Eckinger: Honor Roll
  • Madelynn Esposito: Honor Roll, ELA Achievement, Math Award
  • Stephen Fasick: Honor Roll
  • Henry Fickes: Honor Roll
  • John Flynn: Honor Roll, Principal's Award
  • Rylee Foreman: Honor Roll, Math Award
  • Rylee Gallagher: Honor Roll
  • Samantha Gerber: Honor Roll
  • Gabriella Grifone: Honor Roll, Principal's Award, Highest Average in 8th Grade Science, Social Studies Award
  • Valerie Hall: Honor Roll
  • Avery Heckman: Honor Roll, Principal's Award, Choreography Award, Algebra Award
  • Jackson Hirst: Honor Roll
  • Lyla Kay: Honor Roll, Principal’s Award
  • Grace Kopp: Honor Roll, Principal’s Award, Chorus Award
  • May Leaman: Honor Roll, Principal’s Award, Jazz Band Award
  • Grace Leber: Honor Roll, Principal’s Award, Social Studies Award
  • Molly Leber: Honor Roll, Principal’s Award, Social Studies Award
  • Jacob Lerch: Honor Roll, Principal’s Award, ELA Perseverance
  • Nicole Lin: Honor Roll, Principal’s Award, MathCounts, Highest Average in 8th Grade Science
  • Hunter Mateer: Honor Roll
  • Caitlyn McCoach: Honor Roll, Highest Average in OL ELA
  • Isaac McCoy: Honor Roll, Principal’s Award, Excellence in Writing, Allegro Award
  • Anya Messick: Honor Roll, Principal’s Award
  • Grace Mortha: Honor Roll, ELA Achievement, County Orchestra
  • Morgan Newpower: Honor Roll, Principal’s Award, Social Studies Award, Math Award
  • Max Nguyen: Honor Roll, Principal’s Award
  • Luke Popdan: Honor Roll
  • Riona Popdan: Honor Roll, Principal’s Award, MathCounts, Social Studies Award
  • Nicholas Reigner: Honor Roll, Principal’s Award, Band Award, Honors Geometry Award
  • Emma Rothermel: Honor Roll
  • Myka Sands: Honor Roll
  • Bryn Shebelsky: Honor Roll, Social Studies Award
  • Maximus Shoff: Honor Roll, Principal’s Award, ELA Perseverance, Algebra Award
  • Mackenzie Shubert: Honor Roll
  • Sonoma Shull: Honor Roll, Excellence in Writing
  • Matthew Sikora: Honor Roll, Algebra Award
  • Benjamin Siler: Honor Roll
  • Margo Sirinides: Honor Roll, Principal’s Award, Band Award
  • Benjamin Smith: Honor Roll, Principal’s Award, Highest Average in Enriched ELA
  • Cooper Stum: Honor Roll
  • Madison Sullivan: Honor Roll
  • Hannah Szobocsan: Honor Roll
  • Brianna Thatcher: Honor Roll
  • Scarlett Tyson: Honor Roll, Principal’s Award, Social Studies Award, Algebra Award
  • Christian Verghese: Honor Roll, Principal’s Award
  • Nathaniel Wagner: Honor Roll
  • Scarlet Weaver: Honor Roll, Principal’s Award, Excellence in Writing
  • Olivia Williams: Honor Roll, ELA Achievement, Excellence in Writing
  • Emily Winey: Honor Roll, Social Studies Award
  • Owen Wolfe: Honor Roll

The President's Award is presented to students who are in the top twenty-five of the class for grade point average during their middle school years.

Additional awards included:

  • Nikolai Allison: ELA Most Improved
  • Alexandra Andrews: Excellence in Writing
  • Ella Beachler: Excellence in Writing
  • Jacob Bonnett: ELA Perseverance
  • Gavin Bush: ELA Perseverance
  • Nate Cruz: ELA Perseverance, Math Award
  • Markus Derstler: ELA Most Improved
  • Quinn Dugan: Math Award
  • Hatim El Jaouhary: Math Award
  • Addison Emlet: Highest Average On-Level ELA
  • Reid Fouse: ELA Perseverance
  • Emma Golihew: Show Choir Award
  • Julia Henry: Orchestra Award, County Orchestra
  • Mason Henry: Excellence in Writing
  • Jasper Howe: Math Award
  • Mercy Jacobs: ELA Most Improved
  • Alli Kallie: ELA Perseverance
  • McKenna Kershner: ELA Most Improved
  • Kade Kreider: ELA Perseverance
  • Josh Laudermilch: ELA Perseverance, Math Award
  • Braelynn Lee: Math Award
  • Dez Miles: ELA Perseverance
  • Sydney Montgomery: Chorus Award
  • Chris Nelson: ELA Award
  • Dakota Oller: Math Award
  • Analise Planey: Highest Average On-Level ELA, Show Choir Award
  • Jayda Potts: ELA Most Improved
  • Xavier Powell: ELA Most Improved
  • Leo Reyes Sanchez: ELA Perseverance
  • Arilyn Schickling: Math Award
  • Celestina Smith: Highest Average On-Level ELA
  • Alaina Shank: Highest Average On-Level ELA, Excellence in Writing
  • Gavin Spade: ELA Most Improved
  • Sophie Sullivan: ELA Perseverance
  • Alexander Rodriguez Hernandez: ELA Most Improved
  • Prince Wratto: ELA Achievement
  • Scott Yerger: ELA Perseverance

This awards ceremony not only highlighted the students' academic achievements but also recognized their hard work, dedication, and perseverance throughout the school year. Congratulations to all the award recipients!

EAMS Awards Program photo of all the award winners sitting on the stage